Kroppslotion med AHA / BHA är speciellt utformad för personer med kroppsakne, pormaskar och finnar. En suverän kroppslotion för Kerarosis Pilaris. Förhindrar igentäppta porer, minskar utslag och pormaskar samt hjälper till att eliminera brister och lämnar huden sammetslen med ett enhetligt utseende. Den har en lätt och fuktgivande struktur, exfolierar döda celler och främjar bildandet av nytt kollagen. Det är en allergivänlig produkt.
Huvudingredienserna:
5% AHA – exfolierar och påskyndar processen för cellförnyelse och lämnar huden fräsch, jämn och smidig.
0,45% salicylsyra (BHA) – en effektiv exfoliering som rengör porerna djupt, hjälper till att krympa dem, synligt minskar rodnad, exfolierar döda hudceller och tar bort överflödigt talg, minskar utseendet på pormaskar och finnar och återger hudens ljus, vitaliserar och stimulerar cell regeneration.
Glykolsyra som tillsammans med 2 patenterade växtextrakter hjälper till att minska fina linjer, fläckar, släpper ut hudens utseende, minskar bildandet av pormaskar och akne, förbättrar hudens åldrande och återställer elasticitet och fasthet.
Allantoin – lugnar, läker och skyddar känslig hud, förbättrar strukturen i huden som påverkas av akne, ärr och lindrar hudinflammation.
Ceramider – är antiinflammatorisk och hjälper till att läka, återfukta huden samt förhindrar klåda.
Användningsområde: Hela kroppen, undvik ansikte
Hudtyp: Besvärligt, hyperpigmenterade fläckar
Innehåll: 250ml
Recensioner
Det finns inga recensioner än.